Monday September 25, 2017

December 2009


2009 Hawaii Judo Inc. Championships
December 6, 2009

Tournament Results
 

Kata Results
 

Category Place Name Judo Club
FEMALE NOVICE 06 YEARS UNDER 45
  1 TARYN LYAU KAPOLEI JUDO CLUB
  2 MIKI KANEAO HAWAII TENRI
  3 MAKENA ABE LEEWARD  JUDO CLUB
FEMALE NOVICE 07 YEARS UNDER 44
  1 TIANA CHAN  HAWAII TENRI
  2 AMY CHAN HAWAII TENRI
  3 TARYN MATSUMOTO LEEWARD  JUDO CLUB
FEMALE NOVICE 09 YEARS UNDER 70
  1 EMILY PAULINO SOGORO JUDO CLUB
  2 KIANA YOUNG KAIMUKI YMCA
FEMALE NOVICE 09 YEARS UNDER 113
  1 OLIVIA ORNELLAS LEEWARD  JUDO CLUB
  2 EMMA ORNELLAS LEEWARD  JUDO CLUB
FEMALE BANTAM 1 UNDER  051
  1 JESSICA DIXON HAWAII TENRI
  2 RACHEL ISHIGAKI PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
  3 MAYA ASANO LEEWARD  JUDO CLUB
FEMALE BANTAM 2 UNDER  059
  1 CHARLIZE PASCUAL-TABUYO HAWAII TENRI
  2 JAEDI TAMURA KAIMUKI YMCA
  3 EMILY VAN COURT KALIHI YMCA
FEMALE BANTAM 2 UNDER  068
  1 PHOEBE PINEDA-ABAYA HAWAII TENRI
  2 ANNA ASANO LEEWARD  JUDO CLUB
FEMALE INTERMEDIATE 1 UNDER  057
  1 RENA ASANO LEEWARD  JUDO CLUB
  2 AMANDA HIGA HAWAII TENRI
  3 FAITH JOY OKUBO PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
FEMALE INTERMEDIATE 1 UNDER  066
  1 TENIYA ALO KAMEHAMEHA JUDO CLUB
  2 CZARINA PINEDA-ABAYA HAWAII TENRI
  3 JENALYN AGENA PEARLCITY HONGWANJI
FEMALE INTERMEDIATE 1 UNDER  075
  1 MEGAN LAM MAKIKI SEIDOKAN JUDO CLUB
  2 KELLI TOYAMA HAWAII TENRI
  3 EMMA DEBRUM  LANAI SEIDOKAN JUDO CLUB
FEMALE INTERMEDIATE 1 UNDER  084
  1 ZOE TATEYAMA PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
  2 MAKAMAE ZAMORA-MAKANUI KALIHI YMCA
  3 TIA PACTASIL HODOKAN JUDO CLUB
FEMALE INTERMEDIATE 2 UNDER  075
  1 JENNA ENOKA HODOKAN JUDO CLUB
  2 UMI KOBAYASHI SHOBUKAN JUDO CLUB
  3 NAMI KOBAYASHI SHOBUKAN JUDO CLUB
FEMALE INTERMEDIATE 2 UNDER  092
  1 HILINA'I MEYER HAWAII TENRI
  2 JAMIE CAMBRA MILILANI YMCA
FEMALE INTERMEDIATE 2 UNDER  106
  1 TESHYA ALO KAMEHAMEHA JUDO CLUB
  2 KRISTEN KOJIMA PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
  3 ASHLEY LAWHN KAIMUKI YMCA
FEMALE INTERMEDIATE 2 UNDER  117
  1 KARI OKUBO PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
FEMALE JUVENILE A UNDER  097
  1 KRISTYN TAKAI SALT LAKE JUDO CLUB
  2 ANGELA ENOS SHOBUKAN JUDO CLUB
  3 KAELYNN CANYETE KAPOLEI JUDO CLUB
FEMALE JUVENILE A UNDER  106
  1 MARINA HIGA KALIHI YMCA
  2 MICHAELA KUBO MILILANI YMCA
  3 TANYA LOPES MILILANI YMCA
FEMALE JUVENILE A UNDER  117
  1 KELLY RIVERA MILILANI SEIDOKAN JUDO CLUB
FEMALE JUVENILE A UNDER 141+
  1 PHAIRIN HICKS KAPOLEI JUDO CLUB
  2 RYCHELLE KAMI PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
FEMALE JUVENILE B UNDER  114
  1 TAYLOR CASTRO PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
  2 DIANE MIKUNI KAPOLEI JUDO CLUB
  3 COLETTE MATSUDA LEEWARD  JUDO CLUB
FEMALE SENIOR UNDER  154
  1 CHIYO OGASAWARA LEEWARD  JUDO CLUB
  2 JAYNE YANG SHOBUKAN JUDO CLUB
  3 COURTNEY FERREIRA KAPOLEI JUDO CLUB
MALE NOVICE 05 YEARS UNDER 38
  1 BRYCEN PAGURAYAN KAPOLEI JUDO CLUB
  2 KEKELA MEYER HAWAII TENRI
MALE NOVICE 06 YEARS UNDER 43
  1 JAMES LUM LEEWARD  JUDO CLUB
  2 LUKE HIGASHI LEEWARD  JUDO CLUB
  3 KASEY FUJIOKA LEEWARD  JUDO CLUB
MALE NOVICE 06 YEARS UNDER 48
  1 TRENT HAMURA HAWAII TENRI
  2 ELIJAH-RECE PILMOCA SHOBUKAN JUDO CLUB
MALE NOVICE 07 YEARS UNDER 47
  1 TRAVIS NAKASATO SOGORO JUDO CLUB
  2 JASON SHIMOKO WADOKAN JUDO 
MALE NOVICE 07 YEARS UNDER 60
  1 ISAAC ARAKI LEEWARD  JUDO CLUB
  2 IAN ORNELLAS LEEWARD  JUDO CLUB
  3 KODY FUJIOKA LEEWARD  JUDO CLUB
MALE NOVICE 09 YEARS UNDER 66
  1 NOAH HELESKI LEEWARD  JUDO CLUB
  2 JOSHUA GILLERES HODOKAN JUDO CLUB
MALE NOVICE 10 YEARS UNDER 97
  1 DENIN CHING LEEWARD  JUDO CLUB
  2 CHAYTON OTSUKA LEEWARD  JUDO CLUB
  3 BRYCE UYENO WADOKAN JUDO 
MALE NOVICE 10 YEARS UNDER 164
  1 HAROLD EWING LEEWARD  JUDO CLUB
MALE NOVICE 11 YEARS UNDER 65
  1 MICAH MATSUMOTO LEEWARD  JUDO CLUB
MALE NOVICE 14 YEARS UNDER 144
  1 ROBERT KUTZEN MILILANI SEIDOKAN JUDO CLUB
  2 RYKER IGE LANAI SEIDOKAN JUDO CLUB
MALE NOVICE 25 YEARS UNDER 177
  1 COREY JENKINS LANAI SEIDOKAN
  2 BLAINE SHIMABUKURO HAWAII TENRI
MALE BANTAM 1 UNDER  051
  1 JAVEN ALO KAMEHAMEHA JUDO CLUB
  2 GAVAN MINDORO HAWAII TENRI
  3 CODY KASHIMOTO WADOKAN JUDO 
MALE BANTAM 1 UNDER  062
  1 MASAMI (BLAZE) SUMIYE PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
  2 JOSHUA NAKAMA KAPOLEI JUDO CLUB
  3 NOAH OGASAWARA LEEWARD  JUDO CLUB
MALE BANTAM 2 UNDER  046
  1 DAYNE TAKAI SALT LAKE JUDO CLUB
  2 BRAYDEN KAMIMURA WADOKAN JUDO 
  3 DAVID LOPES MILILANI YMCA
MALE BANTAM 2 UNDER  051
  1 HUNTER IZUMI SHOBUKAN JUDO CLUB
  2 BRANDEN PA'GURAYAN KAPOLEI JUDO CLUB
  3 NAINOA NARCISO KAPOLEI JUDO CLUB
MALE BANTAM 2 UNDER  059
  1 JUSTIN YUEN KAIMUKI YMCA
  2 NOAH WUSSTIG PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
  3 BRAYDEN BELLA HAWAII TENRI
MALE BANTAM 2 UNDER  068
  1 CODY LEE WADOKAN JUDO 
  2 KOBY KOBAYASHI HODOKAN JUDO CLUB
MALE BANTAM 2 UNDER  077
  1 CARSON FU HAWAII TENRI
  2 TYLER KAWAKAMI SALTLAKE JUDO CLUB
  3 COLE MARTINSON WADOKAN JUDO 
MALE BANTAM 2 UNDER 077+
  1 ZION LISTA HAWAII TENRI
  2 VINCENT OGASAWARA LEEWARD  JUDO CLUB
MALE INTERMEDIATE 1 UNDER  057
  1 COLE KASHIMOTO WADOKAN JUDO 
  2 MASON NAKAMURA YBA
MALE INTERMEDIATE 1 UNDER  075
  1 CHASE WUSSTIG PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
  2 JUN YEUB YOON MAKIKI SEIDOKAN JUDO CLUB
  3 KAI NAKAMURA LEEWARD  JUDO CLUB
MALE INTERMEDIATE 1 UNDER  084
  1 KAYSEN TAKENAKA LEEWARD  JUDO CLUB
  2 JAKE STEINER HODOKAN JUDO CLUB
MALE INTERMEDIATE 1 UNDER  095
  1 JARED KANEKO HAWAII TENRI
  2 ERIC WOO HODOKAN JUDO CLUB
MALE INTERMEDIATE 2 UNDER  068
  1 BLAZE AKEE-LOTA KAPOLEI JUDO CLUB
  2 CHASE HISATAKE HAWAII TENRI
  3 STORM MALDONADO KALIHI YMCA
MALE INTERMEDIATE 2 UNDER  075
  1 JAYSON PA'GURAYAN KAPOLEI JUDO CLUB
  2 ANDRE PA'GURAYAN KAPOLEI JUDO CLUB
  3 CAYDE TAGAMI HAWAII TENRI
MALE INTERMEDIATE 2 UNDER  084
  1 ANTHONY BRETT PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
  2 MICAH TATEYAMA PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
  3 KAULANA NARCISO KAPOLEI JUDO CLUB
MALE INTERMEDIATE 2 UNDER  092
  1 JOSH CRIMMINS HAWAII TENRI
  2 JAKAPOP KHONGNAWANG HAWAII TENRI
  3 BRAXTON CHONG HODOKAN JUDO CLUB
MALE INTERMEDIATE 2 UNDER  106
  1 NOAH PINEDA-ABAYA HAWAII TENRI
  2 AARON NAKAMA KAPOLEI JUDO CLUB
  3 KELLEN GOYA SHUDOKAN JUDO CLUB
MALE INTERMEDIATE 2 UNDER  117
  1 CORY OGATA LEEWARD  JUDO CLUB
  2 JUN WOO YOON MAKIKI SEIDOKAN JUDO CLUB
  3 TROY ENOKA HODOKAN JUDO CLUB
MALE INTERMEDIATE 2 UNDER 117+
  1 CODY MARTINSON WADOKAN JUDO 
  2 DANE YAMASHIRO WADOKAN JUDO 
  3 CRAIGHLEN LAPILIO PUNA HONGWANJI
MALE JUVENILE A UNDER  106
  1 NICKOLAS RIVERA MILILANI SEIDOKAN JUDO CLUB
  2 KALEB HUDDY KAPOLEI JUDO CLUB
MALE JUVENILE A UNDER  117
  1 KEVIN LAPITAN BOYS AND GIRLS CLUB
  2 ANTHONY DITUCCI HODOKAN JUDO CLUB
  3 KAIOH NAKANISHI SOGORO JUDO CLUB
MALE JUVENILE A UNDER 141+
  1 JONAH HOSHINO PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
  2 KEKOA BIHO LANAI SEIDOKAN JUDO CLUB
MALE JUVENILE B UNDER  112
  1 MICHAEL ISHIKAWA LEEWARD  JUDO CLUB
  2 KALEN KOBASHIGAWA MILILANI SEIDOKAN JUDO CLUB
  3 JAESON TAMURA KAIMUKI YMCA
MALE JUVENILE B UNDER 198+
  1 KYLE TSUBOTA HODOKAN JUDO CLUB
  2 CRAIGHTEN LAPILIO PUNA HONGWANJI
MALE JUVENILE C UNDER  145
  1 TYLER KONO PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
  2 BRETT    WILL HAWAII TENRI
  3 ROMEO LAPITAN BOYS AND GIRLS CLUB
MALE SENIOR UNDER  145
  1 NICHOLAS LUM HODOKAN JUDO CLUB
  2 CHANE UMENO LEEWARD  JUDO CLUB
  3 FRED JR. HIGA KALIHI YMCA
MALE SENIOR UNDER  161
  1 JULIAN GARAY KALIHI YMCA
  2 MICHAEL MAEDA SHOBUKAN JUDO CLUB
  3 RAY OGASAWARA LEEWARD  JUDO CLUB
MALE SENIOR UNDER  178
  1 STEPHEN BREWER KAPOLEI JUDO CLUB
  2 JOEY GABRIEL KALIHI YMCA
  3 GARETT OKUBO PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
MALE SENIOR UNDER  198
  1 AUSTIN ARAKI LEEWARD  JUDO CLUB
  2 BRETT KOJI UEUNTEN HAWAII TENRI
  3 SPENSER SHIMAZU PEARL CITY HONGWANJI JUDO CLUB
MALE SENIOR UNDER 220+
  1 NEAL TAKAMOTO LEEWARD  JUDO CLUB
  2 EDWARD IINUMA LEEWARD  JUDO CLUB
  3 ANDY TOYAMA LEEWARD  JUDO CLUB

 

Kata Results

GOSHIN JUTSU

1ST PLACE: KAIMUKI YMCA/HODOKAN
     TORI: JENSEN YOSHIMOTO
     UKE: WAYNE EBESU

2ND PLACE: WAIKEA JUDO
     TORI: STEPHEN HALL 
     UKE: RONALD TAKEYA 

3RD PLACE: HODOKAN
     TORI: DARCY KAGAWA
     UKE: NICHOLAS LUM

NAGE NO KATA (SR)

1ST PLACE: HODOKAN
     TORI: DARCY KAGAWA
     UKE: NICHOLAS LUM

2ND PLACE: : KAIMUKI YMCA/HODOKAN
     TORI: JENSEN YOSHIMOTO
     UKE: WAYNE EBESU

3RD PLACE: HODOKAN
     TORI: KY HIEN DO   
     UKE: CODY KAGAWA

NAGE NO KATA (JR)

1ST PLACE: HOKOKAN
     TORI: WENDELL EBESU
     UKE: BRAXTON CHONG

2ND PLACE: HODOKAN
     TORI: JENNA ENOKA  
     UKE: TIA PATACSIL

3RD PLACE: KAIMUKI YMCA
     TORI: ASHLEY LAWHN
     UKE: TARYN ICHIMURA

Useful Links

Here are some useful links and resources:

 
 

50th State Facebook

50th State Judo Twitter

S5 Box

Login

Register

*
*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.